Köprülü vinç

Vinçler, sanayide büyük kolaylıklar sağlayan taşıma sistemleridir. Kullanım amacına bağlı olarak farklı çeşitleri bulunuyor. Bunlar arasında köprülü vinç çeşitleri kapalı ve açık alanlarda hem zamandan hem de maliyetten büyük tasarruf sağlıyorlar.

Köprülü Vinç Nedir?

Tek veya çift ray üzerine yerleştirilen kolonların ileri geri yatay hareket etmesiyle çalışan kaldırma sistemine köprülü vinç denir. Sanayide bu sistemlere “gezer vinç” de denilmektedir. Tek veya çift kolon üzerine yerleştirilen taşıma&kaldırma aparatı köprü pozisyonunu oluşturduğu için “köprülü vinç” olarak adlandırılmaktadır.

Bu sistemde köprü, yükseltilmiş çerçevenin her iki yanına yerleştirilmiştir. Rayın takip ettiği yol boyunca uzunlamasına uzanır. Tonajlı ve/veya çok uzun malzemeleri rahatlıkla kaldırıp, ray boyunca taşıyabilir. Köprülü vinçler çelik kutu konstrüksiyondan üretilebildiği gibi aks aralığının daha dar olduğu yerlerde “I” profillerden de üretilebiliyor.

Gezer Vinç Nasıl Çalışır?

Köprülü (gezer) vinçler tek ve iki raylı çalışma sistemine sahiptir. Tek raylı sistem küçük kapasiteli yüklerin, tek ray üzerinde hareket ettirilmesi mantığıyla çalışıyor. Sistem; kaldırma motoru, kanca bloğu, yürüme kirişi, köprü yürütme grubu gibi parçaları içeriyor. Makine ise; elektromanyetik veya elektro hidrolik güç uygulamasıyla çalışıyor.

Köprüde bulunan makaralar, yükün yönünü değiştiriyorlar. Köprüde bulunan halatlar tamburla yük arasında bağlantıyı sağlıyor. Kanca blokları ise yükün kaldırılması, taşınması görevini yürütüyorlar. Travers, kıskaç, askı halatları gibi bağlantı elemanları yükün güvenle taşınmasını sağlıyorlar.

Köprülü Vinçlerin Kullanım Alanları

Köprülü vinçlerin çok geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Ağır sanayide, tonajlı mal üreten fabrikalarda, açık ve kapalı depolarda, rıhtımlarda, santrallerde, kullanılmaktadır. Bu alanların dışında, petrol ve petrokimya, demiryolu inşaatı, havaalanları, hidroelektrik santralleri, limanlar, kağıt yapımı, inşaat malzemeleri, metalürji alanlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır

Köprülü Vinç Avantajları Nelerdir?

 • 250 tona kadar ağır yükleri taşıyabilir.
 • Ağır yükleri taşımada zamandan tasarruf sağlar.
 • Sadece ağır yük değil küçük tonajlı yüklerde de rahatlıkla kullanılır.
 • Kapalı ve açık alanlarda kullanım avantajı sağlar.
 • Nemli ve yağışlı ortamlarda rahatlıkla kullanılır. Kullanım ömrü uzundur.
 • Tam dikey kaldırma özellikleri bulunuyor.
 • Uzaktan kumandayla komuta etme avantajı sunabiliyor.
 • Motorları termik korumaya sahiptir.
 • Modüler yapıdadırlar. Kolay sökülüp, istenilen yere taşınarak, hızlı şekilde kurulurlar.
 • Uzun ömürlü ve dayanaklı bir yapıya sahiptirler.
 • Dakikada 20 metreye kaldırma, 40 metreye kadar araba yürütme hızına sahiptirler.
 • Tüm hareket sistemleri invertör (güç çevirici) kontrollü olup, standart çift kademelidir.
 • Kaldırma/indirme ve yürüyüş limit sensörları ile güvenli kullanım sağlar.

Köprülü Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Bu vinçler; tek kiriş ve çift kiriş gezer köprülü vinç olarak ikiye ayrılıyorlar.

1-Tek Kiriş Köprülü Vinçler

Bir kolon üzerinde tutunarak hareket eden tek kiriş gezer köprülü vinç daha ziyade hafif tonajlı yükleri taşımak üzere tasarlanmış sistemdir. Azami 25 tona kadar taşıma kapasiteleri bulunuyor.

Tek kiriş köprülü vinçler daha ziyade çalışma zor olan, köprü açıklığının az olduğu, alçak tavan mesafelerinde kullanılmaktadır. Düşük maliyetli olması, taşıma ve istiflemede ekonomik ve güvenilir çözümler sunması bakımından öncelikli tercih edilirler.

Tek Kiriş Köprülü Vinç Avantajları

 • Çift kiriş köprülü vinçlere göre konstrüksiyon ağırlığı %35’e kadar daha hafiftir. Böylelikle vincin tekerlerine gelen ölü ağırlık daha az olmaktadır. Ayrıca binaya gelecek yük ağırlığı da az olmaktadır.
 • Kullanılan malzemeler bakımından daha hafif ve diğer vinçlere göre %25 daha az maliyetlidir.
 • Yatay genişliği daha azdır. Bu özelliğiyle bina sonlarına kolaylıkla yanaşabilir.
 • İmalat süreci daha kısadır.
 • İş güvenliği normlarını fazlasıyla karşılar.
 • Alçak tavan mesafeleri, kısa eksen açıklı tesisler için idealdir.
 • Yatırım masrafları düşüktür.
 • Modüler yapıdadır. Hızlı ve kolay şekilde montaj imkanı sunar.

2- Çift Kiriş Köprülü Vinçler

Aks aralığı daha uzun olduğu mesafelerde, daha ağır tonajlı yüklerin kullanılmasında çift kişir gezer köprülü vinç tercih edilmektedir. Bu sistemlerde kaldırma grubu kirişler üzerinde yer alıyor. Böylece ihtiyaç duyduğunuz azami kaldırma yüksekliğini sağlamış oluyorsunuz. Demir çelik sektöründen tersanelere, gemi imalatından mermer ve taş ocaklarına, depolardan konteynır yükleme ve boşaltmaya kadar çok geniş alanlarda kullanılmaktadır.

Çift kiriş köprülü vinç sistemlerinde vinç arabası, “kedi” olarak tabir edilir. Vinç arabası üzerinde bulunan kaldırma grubu, köprü kirişleri üstünde bulunan yürüme rayları üzerinde köprü ekseni boyunca hareket eder. Aynı zamanda köprü kirişinin yanında, tabanı baklavalı sacdan yaklaşık 50 cm. genişliğinde korkuluklu bakım platformu bulunur.

Çift kiriş köprülü vinçler FEM, DIN, VFI, CMMA standartlarına uygun olarak üretiliyorlar. 40 metreye kadar köprü açıklığına sahip olabilirler. İsteğe göre döne tablalı yük kaldırma arabası, buton kumandalı, uzaktan kumandalı, operatör kumandalı, tek veya çift hız kontrollü olarak üretilebiliyorlar.

Çift kiriş köprülü vinçler standart olarak;

 • Çift devirli kaldırma motoruna,
 • Aşırı yük korumaya,
 • Araba ve köprü yürüme duruşları için sensorlara, tamponlara,
 • Bakım platformuna,
 • Sürücülü araba ve köprü yürüme özelliklerine sahiptir.

Çift kiriş köprülü vinçler kapalı alanlar için daha idealdir. Çünkü açık alanda kurulacak ayaklar çalışma alanını daraltacaktır. Rahat çalışmayı engelleyecektir.

Çift Kiriş Köprülü Vinç Avantajları

 • Ağır tonajlı yüklerin emniyetli şekilde kaldırılmasını, taşınmasını sağlar.
 • Maksimum kaldırma yüksekliğini kolaylıkla sağlar.
 • Köprü üzerindeki bakım platformu sayesinde, bakım ve montajı kolaylıkla yapılır.
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Özel kumlama ve boyama sayesinde korozyona karşı uzun süre dayanır.
 • Aynı köprü üzerinde birden fazla kaldırma grubu kullanılmasına izin verir. İstenilirse köprünün altına monoray kaldırma grubu adapte edilebilir.
 • Farklı bağlantı seçenekleri sunar. Farklı bina koşullarına ideal uyum sağlar.
 • Opsiyonel donanımlar için kolay montaj imkanı sağlar.
 • Yüksek mukavemet ve güçlü performans sunar.

 Köprülü Vinç Fiyatları

Kullanım kapasitesi, özelliklerine bağlı olarak köprülü tavan vinci fiyatları farklılık göstermektedir. Vincin tek veya çift kiriş olması, opsiyonel özelliklerin bulunması fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Bununla birlikte üreten firmanın fiyat politikası da bunda etken olmaktadır.

Makine sektöründe köprülü vinçler hem sıfır hem de ikinci el olarak satılabiliyor. Üretim kapasitesini büyüten ve daha tonajlı taşıma sistemlerine ihtiyaç duyanlar, ellerindeki köprülü vinçleri satıp, daha kapasiteli olanını alıyorlar. Böylece piyasada hem sıfır hem de ikinci el köprülü vinçler yer almış oluyor.

Sıfır veya ikinci el köprülü vinç almadan önce, uzun vadeli üretim kapasitenizi veya iş yükünüzü çok iyi planlamanız gerekiyor. Alacağınız makinenin uzun vadede işinizi karşılaması önemlidir. Kısa dönemde 5 tonluk bir tek kiriş köprülü vinç işinizi görürken, uzun vadede yetersiz kalabilir. Bunun yerine 10-25 ton kapasiteli bir tek kiriş köprülü vinç arayışı içine girebilirsiniz.

İkinci el olarak satılan köprülü vinçler, yenilerine göre daha hesaplı satılıyorlar. Bununla birlikte bu makineler her ne kadar uzun ömürlü ve dayanıklı olsalar da çok iyi bir araştırma yapılmasında fayda vardır. Uygun fiyatlı, güvenilir ve garantili ikinci bir köprülü vinç bulunmadığı takdirde, sıfır bir köprülü vinç almak daha doğru olacaktır. Firmalar arasında detaylı bir araştırma yaparak, uygun fiyat avantajıyla ve taksitle satın alabilirsiniz.

Köprülü vinçler, gezer vinçler olarak da bilinirler. Tek ve çift kiriş olarak iki çeşitleri vardır. Tek kiriş köprülü vinçler daha ziyade aks aralığı kısa olan 25 tona kadar yük taşıma kapasitesi olan yerlerde tercih edilirler. Çift kiriş vinçler aks aralığı uzun, daha ziyade 10 ton ve üzeri büyük tonajlı yüklerin taşındığı alanlarda kullanılıyorlar. Tek kiriş vinçler açık alanlarda da kullanılabilmesine rağmen, çift kiriş vinçler daha ziyade kapalı alanlar için idealdir. Bu makineler piyasada sıfır ve ikinci el olarak satılmaktadır.

Tüm süreçler ile ilgili dilerseniz bize iletişim sayfamızdaki bilgilerden ulaşaiblirsiniz.

Çalışmalarımız

+100 den fazla çalışmamız için tıklayınız

Referanslarımız

TÜM İHTİYAÇLARINIZ İÇİN SİZE ULAŞALIM

Vinç tamir, bakım yada servis ağımızdan yaralanmak için formumuzu doldurun size ulaşalım. Teknik personellerimiz ile işinizin devamlılığı için her zaman yanınızdayız!

By Güçlü Vinç olarak hızlı ve çözüm odaklı bakış açımız ile sizin işiniz bizim işimiz mottosu ile her zaman müşterilerimizin yanındayız.