Kumanda Sistemleri

Vinç sistemlerinin kontrollü ve güvenilir bir şekilde kullanılabilmesi için uzaktan kumanda sistemleri büyük önem arz etmektedir. Özellikle Gezer Köprülü Tavan Vinçlerinin vazgeçilmez bir aksesuarı olan bu kontrol cihazları üretim faaliyetlerinin aksamadan ve kontrollü bir şekilde devam etmesinde önemli araçlardır.

Tonaj ve çalışma alanı farketmeksizin kullanılabilen bu setler farklı tiplerde hatta senkronize çalışmaya da uyarlanabilmektedir.

Vinçlerin Uzaktan Kumandalı Modelleri Nasıl Olmaktadır?

Bu anlamda birçok model ve çeşit bulunmaktadır. İlk başta tercih edilen modeller kablosuz vinç kumandası olmaktadır. Vinçlerin kablosuz kumanda ile hareketi hareket mekanizmasını hızlandırdığı için modellerin seri halde çalışılmasını sağlamaktadır. Yukarı ya da aşağı tuşlarını yardımıyla harekete dönüştürülerek indirme ve kaldırmanın kolay bir şekilde oluşmasına öncülük etmektedir. Birden fazla komut ve seçenek sistemi bulunduğu için çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Modelleri göz önünde bulundurulduğu takdirde kablolu, kablosuz, butonlu ya da butonsuz gibi çeşitleri ayrılabilmektedir.

Bu çeşitler genellikle vinçlerin şekillerine kapladığı alanlara ve kullanılabilecek boyutlarına göre değişmektedir. Genellikle bu vinçleri kontrol edecek olan kumandalar 24 volt gücündeki piller sayesinde çalışmaktadır. İçerisinde bulunan tüm dalgaların hareketlenmesi ile birlikte komut sistemini devreye sokmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde içerikleri değişen kumandalar her zaman bir adım daha ileriye doğru gitmektedir. Özellikle iş güvenliği konusunda çok fazla insanlara yardımcı olmaktadır. Bunun içinde çoğunlukla kablosuzlar daha fazla tercih edilmektedir.

Vinç Kumandalarının Özellikleri Nelerdir?

Bu kumandalar en basit hareketleri bile iki hareket ile birlikte gerçekleştirmektedir. Kumandaların çeşitlerine göre 12 harekete kadar çıkabilen özelliklere sahip olmaktadır. Genellikle geri, ileri, sağa, sola gibi ayrım sağlayabilecek tuşlar bulunmaktadır. Bu tuşların her biri farklı komutlar verebilmektedir. Bu tür kumandalar birçok dışarıdan gelebilecek etkilere karşı dayanıklı bir şekilde tasarlanmaktadır. Bundan dolayı kişiler herhangi bir sorunla ya da problemle karşılaşmamaktadır. Sıklıkla ağır yüklerin taşınmasında kullanılan bu sistemler joystick adı verilen tasarımlarıyla planlanmaktadır.

İster elle ister otomatik bir şekilde komut verilmesi ile olaylar hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Mal ve can güvenliğinin sağlanması çok üst seviyelerde olmaktadır. Kontrol kumanda sistemleri cihazların ve sistemlerin davranışlarını dolaylı ya da doğrudan etkilemektedir. Devreleri bir sistem sayesinde planlanıp belli düzenekler ve birimlerden oluşturulmaktadır.

Bu kumandaların üzerinde genellikle mantıksal anlamda kullanılan işaretler bulunmaktadır. Cihazlar her zaman arzu edilebilecek değerler üzerinde tutunmayı amaçlamaktadır. Her türlü diyagramlar bu şekilde belirtilip gösterilmektedir. Bazı durumlarda şifreleme sistemleri ile de kullanılabilmektedir.

Vinçlerin Uzaktan Kumandalı Olmasının Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajlarından biri yaklaşık olarak 100 metre alana kadar sorunsuz ve hatasız bir şekilde çalışması olmaktadır. Bundan dolayı riski engellerini minimum düzeye indirerek yüksek olan bölgelerdeki riski bile risksiz hale getirmektedir. Yapıldığı ve üretildiği malzemeler fazlasıyla dayanıklı malzemelerden meydana geldiği için toza yağ ve elektrik akımlarına fazlasıyla dayanıklı olarak bilinmektedir.

Birden bu çok butonu aynı anda aktif edebilme özelliği sayesinde çok fazla görünen işleri bile en ufacık işlere dönüştürebilmektedir. İnsan gücüne minimum düzeyi indirerek makinenin gücünü üst seviyeye çıkarmaktadır. Çok uzun sürecek işlemlerin kısa sürelerde sürmelerini sağlamaktadır. Kumandaların özellikleri çok fazla olduğu için arttırılabilir tuşlar sayesinde ürünler yavaş modlardan hızlı versiyona da yükselebilmektedir. Bunlar genellikle kullanıldığı sektörlere göre sınıflandırılmaktadır.

Uzaktan Kumandalı Vinçlerin Fiyatları Nasıl Olmaktadır?

Burada bulunan vinçlerin fiyatlandırmaları genellikle seçildiği modellere göre değişmektedir. Fiyatlar belirli ölçülerde arttırılıp azaltılabilme özelliklerine sahip olmaktadır. Tek ya da çift kumandalı sistemler ile birlikte hızlı ya da yavaş çalışması sağlandığı için kumandaların özellikleri ne kadar fazla olursa fiyat farkları o kadar da fazla olmaktadır. Bundan dolayı genellikle mod sayıları çok önemli olmaktadır. Seçeneği fazla olan kumanda fiyatları her zaman daha fazla çıkmaktadır.

Uzaktan Kumandalı Vinci Kullanılması İçin Kişinin Tecrübeli Olması Gerekir mi?

Bu vinci kullanacak kişinin kesinlikle bu konu hakkında bilgisinin olması gerekmektedir. Vincin belirli doğrultularda kumanda edilebilmesi için kişinin bilgi sahibi olmasında büyük faydalar bulunmaktadır. Farklı faktörler ile birlikte tamamlanan bu vinçler belli tuşlar ile harekete geçmektedir. Çoğunlukla iş makinelerinde sondaj işlemlerinde ve maden işlemlerine daha fazla kullanılmaktadır. Tüm bunların doğru çalışabilmesi için bilen kişinin etkisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kumandalı Vinçler Ne Kadar Süreli Aralıklar İle Kontrol Edilmelidir?

Bu vinçlerin de kumandalarının muhakkak belli periyotlar ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Çok kumandalar pil ile çalıştığı için pillerin sıklıkla değiştirilmesi ve kumandalar için olumsuz etki yaratmaması adına kumandaların da takibi yapılması gerekmektedir. Genellikle ayda bir bu kontroller rutin halde yapılmaktadır. Kablolu ya da kablosuz ayrılan bu kumandaların rutin kontrolleri yapıldığı takdirde çalışmasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Genellikle muhakkak yedek bir kumanda sistemi de sahip olmaktadır.

Kumandalı Vinçler Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmektedir?

Farklı özelliklerde çeşitli kumandalar üretilmektedir. Yapılacak tüm işlerin gereği doğrultusunda büyüklüklerine ve içerisinde bulunan tehlikelere göre unsurlar gözetilerek alınmaktadır. Kontrollü çalışmanın sağlanması önde tutulduğu için bu alanda çalışma yapılan ürünlerde genellikle kablosuz olanlar tercih edilmektedir. Vincin hangi kumandayı desteklediği seçim konusunda çok önemli bir unsur olarak bilinmektedir.

Kumandada bulunabilecek olan yavaş ya da hızlı komut seçenekleri sayesinde işin niteliklerine göre tercihlerde yapılabilmektedir. Ağır ve tehlikeli işlerde genellikle daha hafif tempolu versiyonlar tercih edilmektedir. İçerisinde bulunan kaldıraç mekanizmaları sayesinde sorunsuz bir çalışma sistemi geliştirilmektedir.

Kumanda Sistemleri İle Kontrol Edilen Vinçler Nasıl Çalıştırılmaktadır?

Bu tarzdaki vinçlere genellikle komut kumandalar ile birlikte verilmektedir. Kumandanın üzerinde bulunan başlat komutu sayesinde Vinci ne tarafa doğru nasıl hareket edeceğini tuşlar ile birlikte seçim yapılarak işlemlerin devamı sağlanmaktadır.

Tüm süreçler ile ilgili dilerseniz bize iletişim sayfamızdaki bilgilerden ulaşaiblirsiniz.

Çalışmalarımız

+100 den fazla çalışmamız için tıklayınız

TÜM İHTİYAÇLARINIZ İÇİN SİZE ULAŞALIM

Vinç tamir, bakım yada servis ağımızdan yaralanmak için formumuzu doldurun size ulaşalım. Teknik personellerimiz ile işinizin devamlılığı için her zaman yanınızdayız!

By Güçlü Vinç olarak hızlı ve çözüm odaklı bakış açımız ile sizin işiniz bizim işimiz mottosu ile her zaman müşterilerimizin yanındayız.