Otomasyon Panosu

Akla gelen ya da gelebilecek herhangi bir ticari yapın ya da evlerin içerisinde muhakkak bu panoları yer verilmektedir. Bu panolar ana kablo ile birlikte oluşarak otomasyon panosu olarak geçen bir sistem olarak bilinmektedir. Genel itibariyle bakıldığı takdirde cihazların performansını en üst düzeye çıkaran elektrik dağılımını sağlayan güvenilir panolardan oluşturulmaktadır. Kesiciler içerisine girdikten sonra devreler buradaki elektriği iyi bir şekilde aktararak dağıtma işlemini sağlamaktadır.

Bunların yanında plc panosu da ortaya çıkmaktadır. Bu konuları ile birlikte güç dağılımı doğru bir şekilde yapılıp sıkıntı çıkmadan işlem çözülmektedir. Böylece her zaman en doğru performans verilmektedir. Performans kriterleri bakımından vinç panosu fazlasıyla kullanılan panolar arasında yerini almaktadır. Sisteme gelen akım buradan doğru bir yol izleyerek kişinin evine uygun bir şekilde dağıtılmaktadır.

Otomasyon Panosu Ne İşe Yaramaktadır?

Burada bulunan panolar dağıtımları muhafaza etmekle görevli olup bunun yanında birçok işleme ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde bulunan bağlantı noktaları sayesinde Toprak kaçağı gibi üniteler ile birleştirilerek elektrik çarpmalarını ya da yangın çıkmasını önlemektedir. Çoğunlukla tek hızlı pano adı altında da geçebilmektedir. Genel itibarıyla atölyelerde ve fabrikalarda çok fazla gündeme gelen ana dağıtım hattını kendi bünyesinde barındıran panoları ile birlikte oluşmaktadır. Bina tipine göre trafo alçak gerilim tarzı çıkışlar düzenlenip ana dağıtım panosuna gelip enerji dağıtımı sağlanmaktadır.

Böylece ölçüm panosuna geldikten sonra ana dağıtım olan panoya giriş yapılmış bulunmaktadır. Panolar şalterler sayesinde çıkış yapıldıktan sonra ana yerden gelebilecek olan enerji dağıtım panosuna kolay bir şekilde giriş yapmaktadır. Böylece çift hızlı pano sayesinde ise gerilim çıkışları ya da girişleri otomatik bir şekilde tamamlanmaktadır. İstenildiği zaman montaj kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Tesisin büyüklüklerine göre enerjilerin güçleri de sürekli olarak değişmektedir. Güç ne kadar büyük olursa boyutlar ya da panolarda o kadar büyümektedir.

Otomasyon Panosu Özellikleri Nelerdir?

Otomasyon panoları yaklaşık olarak 3 banttan oluşmaktadır. Ana dağıtım panoları ile birlikte sacın kalınlığı en fazla 2 milimetreyi aşmayacak boyutta yer almaktadır. Bunlar tasarlanırken muhakkak işinde iyi uzmanlara başvurulmaktadır. Belli standart ölçülerinde tasarlanıp belirtilen standartlara uyması önemli olmaktadır. Ölçüler ve standartlar belirlendikten sonra panoların imal edilmesi bu şekilde sağlanmaktadır. Özellikle yapılan ana pano sistemleri bu fiyatlandırma doğrultusunda ölçülendirilerek belirlenmektedir.

Çoğu zaman kullanılan pano türleri ise sayaçlı elektrikli olanları olabilmektedir. Günümüzde pek çok yeni yöntem geliştirildiği için bu ana panoların fiyatlandırmaları ise sürekli olarak değişmektedir. Genele bakıldığı takdiri otomasyon panosu fiyatı belli bir bütçeye oranla artmaktadır. Son yıllarda trafo tesislerinde de çok fazla kullanılmaktadır. Konulduğu yer ise dışarıdaki direğin yan tarafı olarak bilinmektedir.

Otomasyon Panosu Malzemeleri Nelerden Yapılmaktadır?

Genel olarak malzemelere bakıldığı takdirde akım trafoları şalterler baralar priz ve lamba gibi malzemelerden üretilmektedir. Bunlar kendi aralarında farklı yerlere ayrılmaktadır. Buna örnek verilmek gerekirse barajlar ana dağıtım yerinde bulunan panolarda şalter bakımından çıkışları sabitleyerek dikdörtgen şeklinde olan bakır baralar sayesinde yapılmaktadır. Şalterler ise çok büyük şalterlerden oluşarak açık ve kullanışlı vaziyette kullanılmaktadır.

Küçük ve büyük akımları verilecek isimler birbirinden farklı olarak bilinmektedir. Görev bakımından değerlendirildiği takdirde ana dağıtım şeklindeki panolarda bulunan açık kapanması ya da alıcıların giriş hareketlerini algılaması için kumanda etme görevi üstlenilmektedir. Çeşitleri ve özellikleri bakımından değerlendirilirse 3 tip olarak ayrılmaktadır.

Otomasyon Panolarında Bulunması Gerekenler Neler Olmaktadır?

Bu işlemler yapılırken panolarda bulunan şartellere göre hazırlanıp onaylanması gerekmektedir. Buna benzer bir sistem oluşturduk bu sistem özelliklerine göre bir planlama yapılmaktadır. Belirlenen bu planlamalar doğrultusunda sisteme karar verilip panolara montaj işlemi yapılmaktadır. Burada bulunan panoların zemin üzerinden muhakkak 10 santim yüksek olması gerekmektedir. Bana sabitleyicilerin önceden çizilmiş resimleri uygun bir şekilde sabitlenmesi gerekmektedir. Bu konuda belirlenecek olan tüm detayları uyulduğu takdirde sorunsuz bir işlem gerçekleştirilmektedir.

Sigortalar otomatik bir şekilde bağlanıp temizlenmesi ve her türlü malzemelerin standartları uygun bir şekilde takılması gerekmektedir. Her şaltere göre farklı bir malzeme takıldığı için markaların buna uygun bir şekilde seçilmesi gerekir. Böyle standart kriterleri otomatik olarak sağlanmış olmaktadır. İçinde muhakkak belli başlı izolasyon yapabilecek levhalar bulunmaktadır. Hareketli kapaklar sayesinde birleşen bu levhalar panoya her türlü etkiye karşı korumaktadır.

Otomasyon Panolarının Teknik Özellikleri Neler Olmaktadır?

Hareketli birlikte birleşen kapakların topraklanması ile birlikte yaklaşık olarak 16 milimetre kare olabilecek çok telli örgülü bir sisteme sahip izolasyon işlemleri sarı ya da yeşil izoleli iletkenler ile birlikte yapıldığı görülmektedir. Bunun yanında bağlantıların her iki ucu ile birlikte gövdeye ya da kapa uygun şekilde bağlandığı sağlanmış olmaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise panonun tamamen metal kaplama şekilde yapılmış ve bunun saç aksanları sayesinde temizlenmesi gerektiği bulunmaktadır.

Genellikle boya tipi mat boya ile sabitlenmektedir. Siyah üzerine alüminyum plaka serilip yazılı şekildeki işlemi gerçekleştirilmektedir. İşlemlerin gerçekleştirilmesi alttan ya da üstten olabilecek şekilde ayarlanmaktadır. Panoya uygun olan tüm yerler ve projeler bu şekilde belirtip tablo numaralarının yazılması gerekmektedir. Dağıtımlar otomatik bir şekilde yapılmaktadır. Elektriğin en güçlü şekilde beslendiği sistem olarak bilinmektedir.

Otomasyon Panosu Kategorileri Neye Göre Sınıflandırılmaktadır?

Tüm ürünlerin sınıflandırıldığı gibi Bu ürünler de belli başlı sınıflara ayrılmaktadır. Tek kapılı ya da çift kapılı olabilecek versiyonları da mevcut olmaktadır. Bunun yanında 4 yönlü ya da 8 yönlü olabilecek konfigürasyonlar ile birlikte de mevcut yapıda bulunmaktadır. Genele bakıldığı takdirde iki kapılı otomasyon panosu çeşitleri çoğunlukla küçük tesislerde daha fazla tüketilmektedir.

Ağır veya daha fazla bir uygulamada bulunan kişilere çift kapaklı dağıtımlar gerçekleştirilmektedir. Bu tesisler ticari anlamlarda da kullanım alanlarına uygun olduğu için panolarda buna göre dizayn edilmektedir. Kullanacak panoların tüm çeşitleri dizayn edildikten sonra uygun güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bu panoların bile kendi alanlarında birçok dala ve statüye sahip olduğu bilinmektedir.

Otomasyon Panosu Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Evde kullanılacak olan dağıtım pano fiyatları ile iş yerinde kullanacak olan panoların fiyatlarını sürekli değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı kişinin firmasına ya da yaşadığı alana en uygun pano seçmesi çok önemli olmaktadır. Bundan dolayı da fiyatlar konusunda tam bir net bilgi vermek mümkün olmamaktadır. Her zaman kaliteli seçilebilecek panoların fiyatları artmaktadır. Elektrikli sistemli bir şekilde kullanılması ise kullanıcılar açısından hem fayda sağlamakta hem de fiyat kriterini Bir tık daha yükseltmektedir.

Otomasyon panolarının içerik bakımları ya da bilgileri ne kadar fazla olursa fiyat konusunda o kadar değişkenlik yaratabilmektedir. Güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken panolar olduğu için ısının muhakkak sabit bir düzeyde tutulabilecek esasları ile kaplanması gerekmektedir.

Otomasyon Panolarının Bakımları Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Bu panoların bakımları iki ayda bir muhakkak kontrol herhangi bir bağlamdan dolayı elektrik kaçağının oluşmaması için bunu kullanılacak kişilerin muhakkak teknik servislere başvurması gerekmektedir. Ne kadar fazla kullanılıp tercih edilirse o kadar çok güvenlik tedbir alınmalıdır. Genel bakımlarının sürekli yapılıp kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Tüm süreçler ile ilgili dilerseniz bize iletişim sayfamızdaki bilgilerden ulaşaiblirsiniz.

Çalışmalarımız

+100 den fazla çalışmamız için tıklayınız

TÜM İHTİYAÇLARINIZ İÇİN SİZE ULAŞALIM

Vinç tamir, bakım yada servis ağımızdan yaralanmak için formumuzu doldurun size ulaşalım. Teknik personellerimiz ile işinizin devamlılığı için her zaman yanınızdayız!

By Güçlü Vinç olarak hızlı ve çözüm odaklı bakış açımız ile sizin işiniz bizim işimiz mottosu ile her zaman müşterilerimizin yanındayız.